Anasayfa > Teknoloji > Tarihte Bilinen İlk Trafik Kazası
Teknoloji

Tarihte Bilinen İlk Trafik Kazası

Tarihte bilinen ilk trafik kazası Alman Karl Benz’in ilk otomobili icat etmesinden (1886) önceki bir tarihe dayanıyor.

İşte tarihte bilinen ilk trafik kazası.

Trafik kazaları… Günümüzde en ölümcül diye nitelendirilen hastalıklardan, savaşlardan bile daha fazla can kaybına neden olan dünyamızın modernleşmesiyle insanoğlunun başına musallat olan en büyük illet! Peki tarihte bir trafik kazasında ölen ilk insanın kim olduğunu ve nasıl hayatını kaybettiğini biliyormusunuz?

Mary Ward

Devrinin önemli bilim insanlarından olan İrlandalı Mary Ward, trafik kazasında hayattını kaybeden ilk insan olarak biliniyor. Bilim ile yakından ilgilenen bir ailenin üyesi olan Mary Ward, kuzenlerinin icadı olan buharla çalışan araçtan düşerek hayatını kaybetmiş.

İlk büyük büyük teleskopun mucidi olan kuzeni William Parsons gibi, Mary Ward da teleskop ve mikroskop ile çalışmalar yapan, mikroskopun altında gördüklerinin çizimlerini yapan bir bilim insanıydı.

1869 yılında eşi ve buharlı otomobili icat eden kuzenleri ile seyahat eden Mary Ward, araçtan düşerek tekerleklerin altında kaldı. Boynu kırılan ve kaza yerinde hayatını kaybeden Mary Ward, böylece bir motorolu araç kazasında hayatını kaybeden ilk insan olarak tarihteki yerini aldı.

Parsons kardeşlerin icadı olan ve buharlı trenlerde kullanılan teknoloji ile çalışan buharlı araç, metal tekerlekleri ve ağır gövdesi ile yollara çok fazla zarar veriyordu. Zaten bu nedenle tercih edilmedi ve günümüze kadar gelecek olan motorlu araçların icadı ile tarih sahnesinden silindi gitti. Ama tarih sayfalarına giderken 3 oğlu 5 kızı olan Mary Ward’ı da yanında götürdü.

Bu hikaye otomobilin icadının ilk yıllarına dayanıyor. Ama ilk ve son kaza olmadı tabii ki… GÜnümüzde de insanlığın en büyük sorunlarından olan ve her yıl dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan ölümlü trafik kazalarının ilkiydi.

Günümüzde gerçekleşen üzücü trafik kazalarını görmekten sıkılmış olabilirsiniz. İşte size otomobilin ilk icat edildiği yıllarda yani 1900’lü yılların başlarında meydana gelen trafik kazalarından kareler…

Yazar hakkında

H. İbrahim BATIBEYİ

H. İbrahim BATIBEYİ

Çok okur, çok gezer, çok yazar.

Bir Yorum Ekle

WhatsApp WhatsApp