Anasayfa > Yaşam > Sosyal Medya ve Dizilerin Aile Üzerindeki Etkisi
Yaşam

Sosyal Medya ve Dizilerin Aile Üzerindeki Etkisi

Sosyal Medya ve Diziler

Bilindiği üzere Türk toplumunun en önemli kurumu ve yapı taşı ailedir. Toplumu oluşturan, toplumun oluşmasında, yapılanmasında en önemli etkin rolü olan aile kurumu geçmişten günümüze süreğen bir şekilde gerek kültür gerek örf ve adet açısından sürekli bir değişim içindedir. Türk aile kurumu tarihimizin başından bugüne kadar bütün milletlere, toplumlara örnek bir aile modeli teşkil etmiştir. Fakat ne yazık ki şuan ki bulunduğumuz aile yapısı örnek bir teşkil etmek yerine örnek alınmaması gereken bir aile yapısı konumuna doğru ivedilikle yol almaktadır. Kültürümüzün, örf ve adetlerimizin hiçe sayıldığı, yok olduğu bu çağda aileyi oluşturan yeni iki model ortaya çıkmıştır.

BUNLARDAN İLKİ ‘SOSYAL MEDYA’

Evet aslında çok önemsizmiş gibi görünen asla alakası yok diyerek geçiştirdiğimiz gerçeklerle yüzleşmekten korktuğumuz sosyal medya ve diziler bizi biz yapan Türk milletinin benliği olan aile kurumunu mahvetmiş, bitirmiş ve çürütmüştür. Küreselleşmenin etkisiyle sosyal medyayı ve dizileri ailemize iki yeni birey olarak kabul ettik. Edep ve hayânın yok olduğu bu ahir zamanda sosyal medyayı nasıl yönetiyoruz, iyi yönetebiliyor muyuz tartışmalarını yaparken kendimizi bir anda sosyal medya bizi nasıl yönetiyor tartışmalarını yaparken bulduk. Yaşantımızı, sosyal aktivitelerimizi tamamen sosyal medyaya göre düzenlemeye başladık. Twitter, facebook, instagram, youtube ve bunun gibi ismi saymakla bitmeyecek sosyal medya mecraları artık yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Yapılan araştırmalarda en çok boşanma sebepleri aldatma ve şiddettir. Ailemize örnek teşkil eden mecralar sosyal medya ve dizi sektörü olarak yerini almaya çoktan başladı hatta aldı diyebiliriz. Boşanmaların bir hayli arttığı bu son zamanlarda aslında boşanmaya sebep olan etkenleri ortaya çıkaran faktörleri çokta uzakta aramamak gerek. Boşanmaların aile yapımızı ne derecede bozduğunu tartışmaya gerek bile olmadığının kanaatindeyim. Anne babanın vaktinin hemen hemen çoğunu sosyal medyada harcıyorken çocukların vaktini sosyal medyada harcaması hiçte tuhaf bir şey değilken artık odadan odaya whatsapp üzerinden mesajlaşan aile grubu, eşlerin birbirlerine kırgınlıklarını ergen aşıklar gibi durum paylaşarak belli eden, özel hayatın, mahremiyetin artık sosyal medyada yaşandığı bir çağa geldik. Asıl bu durumun en acı olan tarafı ise bu duruma çok normal bir bakış açısı olması. Gerçi nasıl anormal bakılabilir ki? Dedelerimiz ninelerimiz bile sanki çok bir şey kaybetmiş gibi sosyal medya platformuna katılmaya başladılar. Örnek aldığımız büyüklerimiz bile bu denli saçma durumların içinde bulunduğu zaman nasıl aile yapımız bozulmasın ki? Nerede o eski bayramlar diyen büyüklerimiz bile bayramlaşmayı aramak veya gidip ziyaret etmek yerine whatsappdan mesaj yollayarak facebookda fotoğrafın altına yorum yaparak kutlar hale geldi. Bütün bunların içinde bulunarak baktığımız zaman biz neden böyleyiz demek elbette saçma olur. Sebepleri nedenleri çok açıkça belli zaten.

  BİR DİĞER KANAYAN YARAMIZ İSE ‘DİZİLER’

Edep ve hayâmızı yok eden ailemizi bozan başlıca sebeplerden bir tanesi de dizilerdir.

Aldatmanın, zinanın çok normal bir şeymiş gibi dizilerde yaşatılması üstelik bu durumun affedilecek bir durum haline geldiğini görüyoruz maalesef. Eskiden eşlerin birbirini aldatması veya birinin aldatması çok ayıp, olmaması gereken örfümüze adetimize aykırı şekilde bakılan bu durum şimdilerde ise çok normal bir şeymiş gibi bakılmaya başlandı. Üstelik bunun adını da ilgisizlik ve eşlerin birbirine yaptığı yanlışlar olarak koyduk. Ufak tefek cinayetler gibi dizilerin iyi bir reyting aldığı bu dizi sektöründe aile yapımızın ne kadar çok etkilendiğini tartışmaya lüzum bile yok diye düşünüyorum. Dizilerde kötü karakterli kişilerin çocuklar üzerinde rol model olması diğer bir önemli etkendir. Bu rol model üzerinde yaşantısını kurduğu zaman gelecekte aile kuracak olan bu kişilerin nasıl bir aile yapısına sahip olacağını hayal etmek çokta zor olmamalı. Çok önemsizmiş gibi görünen bu anlattığım şeyler aslında hiçte öyle olmadığını yaşayarak görüyoruz.  ‘Küçük sinek mide bulandırır misali.’

 

 

ALPEREN YILMAZ

Yazar hakkında

H. İbrahim BATIBEYİ

H. İbrahim BATIBEYİ

Çok okur, çok gezer, çok yazar.

Bir Yorum Ekle

WhatsApp WhatsApp