Anasayfa > Ekonomi > Son dakika… Dolar yönünü yukarı çevirdi!
Ekonomi

Son dakika… Dolar yönünü yukarı çevirdi!

Türkiye-ABD ile ilişkilerin İsrail’in Suriye ile sınırında olan Golan tepeleri üzerine gerginleşme ihtimali ve yerli vatandaşın döviz talebiyle kur ve faiz sert yükselirken, borsa yüzde 3, bankacılık endeksi ise yüzde 6 üzeri kayıpta. Dolar/TL bugün 5.74’ü aştı.

Sert satış baskısı ardından Merkez Bankası kademeli olarak en az 150 baz puanlık sıkılaştırma anlamına gelen likidite adımı açıkladı ancak bu karar henüz satış baskısını yavaşlatmadı. Dolar/TL güne 5.46 civarında başladıktan sonra en yüksek 5.7445’i test etti ve TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 5’e ulaştı. Kur saat 18:23’te 5.6901/5.6950 seviyesinde işlem görüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 6.0551/6.0619, euro/TL ise 6.4171/6.4373 seviyesinde.

ABD İLE GERİLİM ENDİŞESİ

ABD Başkanı Donald Trump dün İsrail’in 1967 yılında Suriye’den ele geçirdiği Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıma zamanının geldiğini söylemesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Trump’ın açıklamalarına sert tepki gösterdi. Piyasalarda ise bu tepki ABD ile gerilimin yeniden tırmanacağı endişesi yarattı.

BRUNSON, S-400 ŞİMDİ DE GOLAN TEPELERİ

ABD ile Türkiye ilişkilerindeki gerilim geçen yıl ABD’li rahip Andrew Brunson’un bırakılması ardından azalmıştı. Ancak bu kez Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini satın alma kararı ve ABD’nin bu adıma yaptırımlarla karşılık vereceğine dair güçlü sinyaller yeni bir gerilim endişesi yaratıyordu. Golan Tepeleri açıklamaları ise iki ülke ilişkilerine yönelik endişeleri hızlandıran yeni bir etken oldu.

Döviz

Grafik bugün saat 16:00’a kadar olan seyri göstermektedir.

Rabobank gelişmekte olan ülkeler döviz stratejisti Piotr Matys, “Dolar/TL’deki yükselişin temel olarak piyasada ABD ile Türkiye arasındaki diplomatik gerginliğin tırmanabileceği endişelerini yeniden harekete geçirmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalar yaptı ve dün ABD İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıma kararı aldı. Bu karar, iki ülke arasındaki diplomatik gerilimin kaynağı olabilir. Piyasa, geçen yıl Ağustos ayında görüldüğü gibi, diplomatik gerginliğin oldukça ciddi biçimde tırmanabileceğinden endişe duyuyor” dedi.

ERDOĞAN: ASLA İZİN VEREMEYİZ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Yeni Zelanda’da iki camiye düzenlenen saldırının ardından İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Acil İcra Komitesi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada ABD Başkanı Trump’ın Golan Tepeleri’yle ilgili talihsiz açıklamasının bölgeyi yeni bir krizin eşiğine getirdiğini söyledi. Erdoğan Türkiye’nin ve İİT’nin böyle hassas bir meselede sessiz kalmasının düşünülemez olduğunu belirterek “Golan Tepeleri’nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz, veremeyiz” dedi.

TCMB’NİN KARARI UYGULAMA İLE BİRLİKTE ETKİSİNİ GÖSTERECEK

Merkez Bankası sert satış baskısı ardından ana fonlama aracı olarak kullandığı ve yüzde 24 seviyesindeki bir hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verildiğini açıkladı. TCMB’den yapılan yazılı açıklamada, “Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır” denildi. Merkez Bankası’nın haftalık repo fonlamasının yapılmayacağını açıklaması ardından işlemciler ortalama fonlama maliyetinin kademeli olarak önümüzdeki günlerde yükseleceğini bu yükselişin en az 150 baz puan olacağını söylediler. Garanti Yatırım Başekonomisti Nihan Ziya Erdem, “TCMB’nin kararını TL varlıkları açısından olumlu değerlendiriyoruz. Piyasalara uygun ortam olmadığı takdirde sıkı para politikasının süreceği mesajı net şekilde verildi” dedi ve ekledi:

“TCMB, daha önceki toplantı metinlerinde gerekirse daha sıkı para politikasına yönelebileceğinin sinyalini veriyordu. Bir süredir devam eden TL’deki değer kaybının bugün hızlanması ile beraber sıkı para politikası adına bir adım atmış oldu.”

 

kaynak

Yazar hakkında

H. İbrahim BATIBEYİ

H. İbrahim BATIBEYİ

Çok okur, çok gezer, çok yazar.

Bir Yorum Ekle

WhatsApp WhatsApp