Anasayfa > Yaşam > Vefatının 2. Yıldönümünde İbrahim ERKAL
Yaşam

Vefatının 2. Yıldönümünde İbrahim ERKAL

2017 senesinde yaşadığı beyin kanaması ile hayata veda eden İbrahim Erkal, kendine has tarzı ile bir dönemin en çok dinlenen şarkıcılarından biri olup, gönüllere taht kurmuştur. 1967 senesinde Erzurum’da doğan İbrahim Erkal, çok emek verdiği müzik yaşamında başarı için çok çabalamıştır. Önceleri birkaç albümü olmasına rağmen sanatçı asıl çıkışını “Unutmayacağım” albümü ile gerçekleştirmiştir. Bu albümün içerisindeki “Canısı” şarkısı ise dillere pelesenk olmuştur. 1990’lı yıllara damgasını vuran birçok aşk şarkıları ile bizleri buluşturan merhum İbrahim Erkal’ın hayatını ve eserleri hakkında bir yazı hazırladık. İbrahim Erkal Kimdir? İbrahim Erkal’ın Hayatı ve Biyografisi, İbrahim Erkal’ın eserleri ve başarıları, kazandığı ödüller nelerdir?sorularına cevap vermeye çalışacağız.

İbrahim Erkal Kimdir? İbrahim Erkal’ın Hayatı ve Biyografisi

İbrahim Erkal, Erzurum’un Narman ilçesinde 10 Ekim 1966 yılında dünyaya gelmiştir. İbrahim Erkal, 6 kardeşten en büyüğüdür. Müziğe olan tutkusu çocukluğunda ortaya çıkmıştı. Müzik sevgisi, doğduğu yer ile birlikte iyice harmanlanmıştı. İbrahim Erkal, eğitim hayatını Narman ilçesinde tamamlamıştır. Okul, onun için sadece belli dersleri öğrendiği bir yer olmamış. O, müziğe okulda yaşarken aşık oldu.

Hatta o âşık olduğu müziğe, ilk olarak flüt çalarak başlamıştır. Sonrasında bağlama ve mandolin çalmayı da öğrendi. Üstelik bu sayılan enstrümanları kendi çabaları ile öğrenmişti. Ünlü sanatçı, lise öğrenimini de bitirdikten sonra artık müzikle daha çok ilgilenmek istediğini hissetti. Böylece Erzurum’dan ayrılarak Ankara’ya doğru hareket etti.

Aslında çocukken istediği müzik hayatını, lise bittikten sonra kariyer yapabilmeyi düşünerek soluğu Ankara’da almıştır. Musa Eroğlu Müzik Eğitim Merkezi’ne giderek, nota ve solfej derslerini almaya başlamış. Tabi bu işleri yaparken, bir yandan da geçinmek zorundaydı. Bunu da müzikle çözmek istedi. Dolayısıyla geceleri Ankara sahnelerinde şarkı söylemeye başlamıştır. Sahne işleri 1987 senesine, yani askere gidip dönene kadar devam etmiştir.

İbrahim Erkal, Ankara’da düzenini kurdu. Sonrasında da askere gitti. Ancak müzikten hiçbir şekilde kopamadı. Çünkü 1988’de askerliğini İstanbul Kalender Orduevi’nde solist olarak yapmıştır. İbrahim Erkal; askerliği bitirince, yeniden ailesinin yanına Erzurum’a dönmüştür. Ne yazık ki; İstanbul’da kendisini müzik alanında daha çok geliştirme imkânı olduğunu anlamıştı. 1989 yılında yeniden İstanbul’a geri döndü.

Ancak İstanbul’a gelince hayat zorlaşmaya başlamıştı. İlk olarak bir garsonluk işi bulmuş ve sonra Telden Dile Müzik Eğitim Merkezi’ne kayıt yaptırmıştır. İki yıl kadar bu düzende devam etti. 1991 yılında piyanist ve udi olarak sahneye çıkmaya başlamıştır. 1992 yılında ise bu güzel çalışmalarını Tekirdağ, Kumbağ’da sürdürmüştür.

İbrahim Erkal’ın Profesyonel Müziğe Geçişi

İbrahim Erkal, 1984 yılında, İbrahim Güzelses adıyla “Sarhoş Bki / (Erzurum Türküleri)” ismini verdiği ilk albümü çıkmıştır. Ancak bu albüm ile istediği ilgiyi toplayamadı. İbrahim Erkal; bunun üzerine, kendi ismi ile piyasaya girebilmek için şarkı sözleri yazmaya başlamıştır.

İbrahim Erkal; 1992 yılına gelindiğinde, Tekirdağ’dan İstanbul’a geri dönüş yapmıştır. Telden Dile Müzik Merkezi’nde bulunan diğer öğretmen arkadaşları ile albüm hazırlamaya başlamıştır. Albümünü kayıt etmiş ve cebine koymuştu. Büyük umutları ile beklemedeydi. Hemen plakçılar şarkısına gitmiş. 1983 yılına gelinmişti. Bu zamana kadar birçok plakçıya albümünü dinletmiş, ancak bir sonuç elde edememişti. Bu çabalar da fırsat vermeyince İbrahim Erkal, yeniden Erzurum’a dönmeye karar vermiştir.

Bunun üzerine iyice umutları kırılmış bir İbrahim Erkal vardı. Planlarını dönmek üzerine yapan Erkal, tesadüf ki, İskender Ulus ile tanışmıştır. Yeniden umutları yeşeren İbrahim Erkal, 1994 yılında Ulus Müzik etiketi ile çıkmıştır. Bu albümünün adı “Tutku” olmuştur. Bu albüm adını oldukça doğru bulmuştu. Çünkü müzik, onun hayattaki en büyük tutkusuydu.

İbrahim Erkal’ın Müzik Yaşamı

“Tutku” isimli albüm daha çok yeni çıkmıştı. Ancak hemen 1994 yılı içerisinde Galatasaray takımı için “Ölümüne Cimbom” adını vermiş olduğu 8 şarkılık bir albüm daha yapmıştır. Bundan sonra daha da hızla yükselmeye başlamıştır.

Bu sefer solistlik yapmış olduğu restorandan ayrılarak, daha çok çalışmaya başladı. Artık basamakları çıkabileceğini fark etmişti. Daha fazla şarkılar yazarak, yeni albümler yapması gerekiyordu. Aynen öyle de yaptı. İbrahim Erkal, bir yıl ara verdikten sonra iki albüm daha yapmıştır. 1995 yılında “Sıra Bende / Aklımdasın” ve 1996 yılında “Gönlünüze Talibim” piyasaya çıkmıştır.

“Gönlünüze Talibim” şarkısı ile birlikte gönülleri de kazanmıştır. Neden mi? Çünkü bu albüm onun en iyi albümü oldu. Ve içerisinde hit olmayan tek bir şarkı bile yoktu.

Özellikle albüm içerisindeki “Canısı” şarkısı, bugün bile hala dilimizdedir. İbrahim Erkal denilince de akıllara gelen ilk şarkı olduğunu söylemek mümkündür. Şarkı zaman içerisinde Türkiye’nin diline dolandı. Halkın her zaman bir ömür yarası vardı. İbrahim Erkal da bu detayı görmüş ve işlemişti.

Arabesk – Fantezi En İyi Erkek ve Yılın Şarkısı, Canısı

“Gönlünüze Talibim” şarkısı özellikle halk tarafından çok sevilmişti. Bunun sonucunda da 1997 yılında Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde tam 4 dalda ödül için aday gösterilmişti. Gece sona erdiğinde İbrahim Erkal; iki ödüle sahip olmuştu.

İbrahim Erkal, “Arabesk- Fantezi dalında En İyi Erkek Sanatçı” ve şarkısı “Canısı” da “Yılın Şarkısı’’ seçildi. Yine de bu albümlerden kazanacakları henüz bitmemişti.

Canısı Şarkısı Televizyon Filmi Oldu

Canısı şarkısı ve albümü Türkiye’de çok sevilince, yapımcılar da bu durumu değerlendirdi.1996 yılında İbrahim Erkal ve Emine Ün’ün başrolde oynamış olduğu “Canısı” isimli bir televizyon filmi çekildi. Bu da Türk halkının oldukça ilgisini çekti. Ardından da Canısı filminin dizi oluş projesi gündeme geldi.

1997 yılında yayına başlamış olan Canısı dizisi, filmi kadar sevilmişti. Adeta bir döneme damgasını vuran ve reyting rekorları kıran bir dizi oldu. Ancak onu da tadında bırakmak istediler, dizi 26 bölüm oynadı ve 1998 yılında sona erdi.

Daha önceleri elinde kendi doldurmuş olduğu kasetleri ile oradan oraya koşturan İbrahim Erkal, istediğinden fazlasını elde etmişti bile. Böylelikle ulaşmış olduğu kariyerine; o çok sevdiği müziğin yanına bir de oyunculuğu eklemiş oldu.

1998 yılında Canısı dizisi bitti demiştik. Ancak İbrahim Erkal; dizi oynarken, şarkı yazmayı ve müzik hazırlıkları yapmayı da ihmal etmemişti. Artık o çok ses getirecek olan “Sırılsıklam” albümünü piyasaya çıkarmanın vakti gelmişti. Albüm içerisinde yine dillere pelesenk olacak şarkılar mevcuttu.

“Güllere de Küstüm, Sen Aldırma, Gavurun Kızı” şarkılarını bugün hala mıh gibi aklımıza kazımış bir şekilde mırıldanmaktayız. Bu albüm de en az “Canısı” kadar ilgi görmüştü. Ve buna da bir dizi projesi yapılmalıydı.

İbrahim Erkal Yeniden Setlere Döndü

İbrahim Erkal; o dönemin kuşkusuz en iyi kazanan oyuncularından oldu. O dönem şüphesiz hepiniz hatırlayacaksınız ki; bir şarkı çok sevilirse, hemen dizi ya da film olarak yapılırdı. O dönemde “Sırılsıklam” albümü de o kadar çok sevildi ki; hemen İbrahim Erkal’ın başrol oynadığı “Sırılsıklam” dizisi çekilmeye başladı. Bu dizi projesi de oldukça sevildi.

İbrahim Erkal Evlendi

İbrahim Erkal; Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün yeğeni olan Filiz’e âşık olmuştu. Şöhretinin artık zirvesinde olan İbrahim Erkal; Filiz Akgün’e evlenme teklifi etmiştir. Artık Filiz Hanım ile evlenmek istiyordu.

İkili 2003 yılında sanat ve siyaset dünyasının da aralarında bulunduğu bir düğün ile hayatlarını birleştirdiler. 2014 yılının temmuz ayında Dilara Hatice ismini vermiş oldukları ilk çocuklarını dünyaya getirdiler. 2005 yılında oğlu Erenalp’in doğumuyla ise mutlulukları daha da artmıştır.

İbrahim Erkal, 2006 yılında Ulus Müzik ile son albümü “Yüreğinden Öpüyorum/Gülümü ismi ile çıkarmış oldu. Albümdeki “Avuçlarımda Tutamadım” isimli şarkı, döneme yeniden damgasını vurdu. İbrahim Erkal’ın 9. Albümü “Avuçlarımda Tutamadım” oldu. Ve bu albümün ardından Ulus Müzik ile yollarını ayırdı. Artık toluna farklı müzik şirketleri ile devam edecekti.

Bu ayrılıktan sonraki ilk albümünü 2008 yılında çıkardı. Albümün adı da “Aranağme” oldu. Bu albüm içerisinde de “Sen Bana Lazımsın” şarkısı sayesinde oldukça beğeni kazandı. Bu şarkının dışında çok ses getiren bir albüm olmamıştı.

2011 yılında “Burnumda Tütüyorsun” albümü piyasaya çıktı. Albümün tanıtımı televizyon programlarında dönmekteydi. Ancak albümleri, eskisi gibi ilgi görmüyordu. Bundan sonraki süreçte albümü yaklaşık 4 yıl sonra çıkaracaktı. O artık televizyon programlarına katılacaktı. Ve konserler verecekti. 2015 yılında “Nefes 1” adını vermiş olduğu ve toplamda 12. Albümünü çıkarmış oldu. Albüm içerisindeki “Vur Dibine” isimli şarkı çok beğenildi. 2017 yılında maalesef son albümü olan “Ömrüm” ile müzik piyasalarına yeniden giriş yaptı. Bu albümün ismi de ilk albümünde olduğu gibi çok anlamlıydı.

İbrahim Erkal’ın Şarkıları ve Ödülleri

İbrahim Erkal’ın Almış Olduğu Ödüller

1997- 3. Kral TV Video Müzik Ödülleri- En İyi Beste

1998- 4. Kral TV Video Müzik Ödülleri- Arabesk- Fantezi Erkek

İbrahim Erkal’ın Çıkarmış Olduğu Albümler

1993- Tutku

1994- Sıra Bende-Aklımdasın

1996- Gönlünüze Talibim

1998 – Sırılsıklam

2000 – De Get Yalan Dünya

2001 – Su Gibi

2002 – Aşkname

2004 – Gönül Limanı

2006 – Yüreğinden Öpüyorum – Gülüm

2008 – Aranağme

2011 – Burnumda Tütüyorsun

İbrahim Erkal’ın Oynadığı Filmler

1996- Canısı (Sinema)

1997 – Canısı (Dizi)

1998 – Sırılsıklam (Dizi)

2004 – Cennet Mahallesi-(Konuk Oyuncu) (Dizi)

İbrahim Erkal’ın Yazdığı Kitaplar

Ben Bu Şöhreti Sevmedim

Şarkılarım 1

İbrahim Erkal’ın Ölümü

İbrahim Erkal’ın son albümünün adı da Ömrüm idi. Sanki biliyormuş gibi. Gerçekten de ömrü bitmişti. İbrahim Erkal 12 Nisan 2017’de evinin otoparkında tansiyonunun düşmesiyle birlikte kafasını çarptı. Ve beyin kanaması geçirdi. Hemen yoğun bakıma alındı. Daha 10 gün önce de üçüncü çocukları dünyaya gelmişti. Ve bunun için çok mutluydular. Yaşanan bu olay her şeyi görünmez hale getirmişti.

Bu sessiz ve sancılı bekleyiş yaklaşık bir ay kadar sürdü. Ardından da İbrahim Erkal’ın beyin ölümünün gerçekleşti. Üniteye bağlı olarak organları çalışıyor ancak beyin ölümü gerçekleşmişti.

Mutlu olduğu ve biricik eşi çok zor bir karar verecekti. Şimdi “benimle evlenir misin” sorusu kadar güzel olmayan bir karardı bu. Fişi çekerek “beni öldürecek misin” idi. Bu kararı veremeyecek olan Filiz Hanım’a, İbrahim Erkal’ın kalbinden yanıt geldi. Ve kalbi durdu. 11 Mayıs 2017 gününde ve saat 22:10’da hayata veda etti.

İbrahim Erkal henüz 50 yaşındaydı. Eşine ve üç çocuğuna veda etmek zorunda kaldı. Onu hiç tanımayacak olan 3.çocuğu, artık ona müzik notalarından ve şarkılarından dokunabilecekti. O güzel notalarının ve şarkılarının ışık olmasını diliyor. Ruhun şad olsun. Allah mekanını cennet etsin güzel adam.

Yazar hakkında

H. İbrahim BATIBEYİ

H. İbrahim BATIBEYİ

Çok okur, çok gezer, çok yazar.

Bir Yorum Ekle

WhatsApp WhatsApp