Anasayfa > Bilimtitle_li=Teknoloji > Hayalet Uçaklar Gerçekten de Hayalet mi?
Bilim Teknoloji

Hayalet Uçaklar Gerçekten de Hayalet mi?

Gelişen teknoloji insan yaşamını kolaylaştırdığı gibi terör eylemlerinin de önünü açmış gibi görünüyor. Buna bağlı olarak da dünya savaşlarının artışına bağlı olarak da günümüz teknolojisi, ülkelerin savunma stratejileri doğrultusunda gelişmeye başlamıştır.

Ülkeler önce atak konusunda gelişmiş silahlar üretmeye başladılar . Bu gelişimin karşısında savunma silahları yetersiz kalmaya başladı. Bu sefer de savunma teknolojisinde gelişim göstermek kaçınılmaz oldu. Bu gelişen savunma sistemlerine karşı koyabilecek bir silah üretilmeliydi. Bunlardan biri de radarda görünmeyen (stealth) uçaklar yani hayalet uçaklar…

2. Dünya Savaşları sırasında keşfedilen radar cihazlarına uçaklar karşı koyamıyordu. Buna karşı olarak da hayalet uçakların üretimine başlandı. Gelelim radar sisteminin nasıl çalıştığına…

Aslında radar sistemlerinin çalışma prensibi çok basit olarak altın arama cihazlarıyla hemen hemen aynıdır. Bir tarafta sinyal üretici vardır. Bu üreticide elektromanyetik sinyal dalgaları gönderilir. Diğer tarafta bu dalgaların yansıtıcı bir cisimden yansıdıktan sonra karşılandığı alıcı bir sistem vardır. Bu karşılayan sisteme gerekli eşik değerde dalga enerjisi geldiği zaman bir uyarı verir ve cismin yeri tespit edilir.

Bilim insanları bu gönderilen dalgaların yansımadığı bir madde ile uçakları kapladılar ve radar sistemlerine karşı koyabilmeyi başardılar. Uçağın metal gövdesini kaplayarak radar sisteminden kurtulabilmeyi başardılar; peki ya pilotların gideceği yönleri görebilmelerini sağlayan uçağın cam yüzeylerini de bu sistemlere karşı koyabilen bir madde ile kaplayabildiler mi? Yani hayalet uçaklar tamamen hayalet miydi?

Erzurum Atatürk Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Elektromanyetik Bölümü yüksek lisans öğrencisi olan Muhammet Ali AKSOY elektromanyetik dalgaların cam yüzeylerden geri yansımadan ve camdan da geçmeyen (hayalet uçakların sistemlerine zarar verebilir çünkü) ancak cam yüzeyde soğrulup yok edilmesinin mümkün olabileceğini düşündü. Elektromanyetik alanında ileri derecede bilgisi olan Prof. Dr. Mehmet ERTUĞRUL’ un ve öğrencilerin desteği ile yüksek lisans tezinde şeffaf cam yüzeylerin elektromanyetik dalgalara karşı tepkisi (shielding effectiveness) hakkında çeşitli araştırmalar ve deneyler yaparak güzel bir sonuca vardı. Cam yüzeyleri kendilerinin geliştirmiş oldukları bir sıvı ile camın şeffaflığını bozmadan mikro boyutlarda kaplayarak radara girmeyen hayalet bir cam yapabilmeyi başardı. Bu konu hakkında detaylı bilgi yüksek lisans tezinde anlatılmış olup yakın ve doğru bir zamanda (muntazaman) yayınlanarak bilim dünyasında yerini bulacaktır.

Yazar hakkında

Muhammet Ali AKSOY

Muhammet Ali AKSOY

İyi bir araştırmacı-yazar ve muntazaman.net site yöneticilerinden olan Muhammet Ali AKSOY, günlük yaşamında mühendis-yazılımcı olarak görev yapmaktadır.

Bir Yorum Ekle

WhatsApp WhatsApp