Anasayfa > Kültür & Sanattitle_li=Yaşam > Hayalet şehir Maraş!
Kültür & Sanat Yaşam

Hayalet şehir Maraş!

maraş - kıbrıs

Bir zamanlar lüks otomobillerin, pahalı evlerin, ülkenin en iyi plajlarının ve Hollywood yıldızlarının da gözdesi 7 yıldızlı otellerin bulunduğu “Hayalet Şehir” Maraş, 42 yıldır terk edilmiş durumda. İşte KKTC’nin Hayalet Şehri’nin ‘sır’ dolu hikayesi!

kıbrıs - maraş

Son zamanların neredeyse en popüler tatil bölgesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC) Türkiye’ye yakın bir yurtdışı seyahati için oldukça ideal. Çoğu kişinin tatil amacıyla gittiği ada, 20 Temmuz 1974 tarihinde yaşanan Kıbrıs Harekatı‘ndan sonra, birçok tarihi olaya ev sahipliği yapmak durumunda kalmıştır. Bölgenin en popüler yerlerinden Gazimağusa şehrinde bulunan Kapalı Maraş, Kıbrıs’ın en karanlık tarihini içinde barındırıyor.

1974’te İkinci Kıbrıs Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilen Gazimağusa, Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran “Yeşil Hat” tampon bölgesinde bulunuyor. İçerisinde BM’ye ait bir adet bina bulunan bölgede, altı apartman Türk Silahlı Kuvvetleri’ne orduevi yapılması için tahsis edilmiş durumda.
Annan Planı‘na göre kapalı Maraş’ın Rumların denetimine bırakılması planlanıyordu; ancak yapılan referandumda Annan planı Kıbrıs Türklerince kabul edilmesine rağmen, Kıbrıs Rumları tarafından reddedildi.

1970’li yılların başında Akdeniz Bölgesi’nin en gözde tatil noktalarından biri olan Maraş, Avrupa’nın milyoner iş adamlarına, dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yaparken bir anda karanlığa bürünüp “Hayalet Şehir” olmaya terk edildi. Bizden tavsiye; yakın zamanda bir Kıbrıs planınız varsa, tarihini öğrenmeden dönmeyin. Böyle bir düşünceniz yoksa, planlarınız arasına Kıbrıs‘ı dahil etmeyi de ertelemeyin. İşte Marliyn Monroe‘dan Sophia Loren‘e kadar birçok ünlü isim uğrak noktası Kıbrıs’ın hikayesi…

kıbrıs - maraş

1974 sabahından sonra hiç uyumayan şehir, o günden beri sessizliğe bürünmüş durumda.

Her şey en son haliyle.

kıbrıs - maraş

Harekat sonrası hiçbir şeye dokunulmamış durumda. Her şey bırakıldığı gibi, son haliyle duruyor.

Asker aileleri plajı kullanabiliyor

Harekat sonrası hiçbir şeye dokunulmamış durumda. Her şey bırakıldığı gibi, son haliyle duruyor. Asker aileleri plajı kullanabiliyor

İçeride bulunan plajı, günümüzde yalnızca asker aileleri kullanabiliyor.

Son teknoloji

kıbrıs - maraş

Bölgede dönemin son teknolojisi bulunuyordu. Siyah beyaz televizyonlar, otomatik çamaşır makinaları, buzdolapları ve tüm elektronik aletlerin son teknolojisi kullanılıyordu.

Dünyaca ünlü isimlerin tatil mekanı

kıbrıs - maraş

Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Marliyn Monroe ve dünyaca ünlü çok sayıda ismin tatillerde uğrak yeriydi. İngiliz Kraliyet ailesinin bölgede yaptığı Golden Sands Hotel, dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olarak anılır.

İçeride sayısız bina var

kıbrıs - maraş

Şehirde 3000 iş yeri, 99 eğlence merkezi, 25 müze, 24 sinema ve tiyatro, 21 banka, 2 spor tesisi, 45 otel, 60 apartman otel, 4469 ev, 143 resmi daire, 9 kilise, mezarlık ve 8 okul bulunuyor.

Yatak sayısı Kıbrıs’ın tamamıyla eşit

maraş - kıbrıs

Bölgede bulunan otellerdeki yatak sayısı, KKTC’deki toplam otel yatak sayısıyla neredeyse eşit.

25 yıl sonrasına rezerve

maraş - kıbrıs

Harekat öncesi, hepsinin dolu olduğu söylenen otellerde 25 yıl sonrasına dahi rezervasyonlar bulunduğu iddia ediliyor.

Bölge Türklerde

maraş - kıbrıs

Annan Planı’na göre Rum tarafının denetimine bırakılması gereken Maraş, yapılan referandum ile Kıbrıs Türklerine bırakıldı. Ancak, bu durum bile hayalet şehre kilit vurulmasını engelleyemedi.

Fotoğraf yasak!

maraş - kıbrıs

Bölgeden yalnızca araçla geçilebildiğinden neredeyse herkes fotoğraf çekmeye yelteniyor. Ancak bölgeden herhangi bir kayıt almak yasak; fotoğraf ya da video çekemiyorsunuz.

Belirli bir hız sınırı var

maraş - kıbrıs

Bölgeden araçla geçişlerde dahi belirli kurallar var; belirli bir hızın altına düşmeden ve arabayı durdurmadan gitmek zorundasınız.

Sadece askerler girebiliyor

maraş - kıbrıs

Bölgeye yalnızca askerler ve birinci derecen akrabaları araçla girebiliyor. İçeride Askeri Ordu Evi bulunduğundan askerler ve aileleri buradaki plajı da kullanabiliyorlar

Asker kontrolünde

KKTC haritası

Şimdi, kapalı bölgede sadece Türk Birliği ve Birleşmiş Milletlerin askerleri var. Sınır kapısında bekleyen askerler, kimsenin içeri girmesine izin vermiyor.

Bölgeye giriş yasak!

askeri alan

Kapalı bölgeye girişler yasak. Hayalet şehri görmek isteyen yabancı turistler de sınırdan öteye geçemiyor.

Maraş’ta zaman durdu

maraş - kıbrıs

Harekat, Mağusa’nın yarısını cesete çevirdi. Maraş’ta zaman 1974’te durdu ve bir daha da canlanamadı.

Topraklar Kıbrıs’ın

maraş - kıbrıs

Kapalı Maraş’taki topraklar, Kıbrıs halkına aittir.

Akdeniz’in cenneti

kıbrıs maraş limanı

Harekat sonrası bir kısmı yerleşim ve iskana kapatılan bölge, 1974 öncesi Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biri durumundaydı.

Yunanca’da Varosha

maraş - kıbrıs

Bir zamanlar turizm ve mimarinin cenneti olan Maraş’ın Kıbrıs Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilmesi, günümüze “Hayalet şehir” olarak gelmesine neden olur.

Giriş yasak!

maraş - kıbrıs

Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile orduevi yanında bulunan kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler dışında içeriye giriş kesinlikle yasaktır. Hayalet şehri görmek isteyen yabancı turistler Maraş İkon Kilisesi’nden öteye gidememekte. 2016 yılından itibaren turistlerin kiliseye de girmeleri yasaklanmış durumda. Askeri kartı olanlar, yurtlarda kalanlar ve kayıtlı taksiler haricinde hiçbir sivil araç ve yaya Kapalı Maraş Bölgesi’ne alınmıyor.

 

 

kaynak

Yazar hakkında

H. İbrahim BATIBEYİ

H. İbrahim BATIBEYİ

Çok okur, çok gezer, çok yazar.

Bir Yorum Ekle

WhatsApp WhatsApp