Anasayfa > Teknoloji > 5 Adımda Başarılı E-mail Pazarlaması Planı Nasıl Oluşturulur?
Teknoloji

5 Adımda Başarılı E-mail Pazarlaması Planı Nasıl Oluşturulur?

e-mail pazarlama

E-mail pazarlamasına için kampanya gönderimleri yapmak isteyip de nerden başlayacağınızdan emin değilseniz bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. İki parça halinde yazacağım yazımın bütün adımlarını takip edip tam olarak nasıl bir çalışma yapacağınıza karar verdiğinizde hem satış olarak, hem de marka bilirliğiniz açısından inanılmaz bir etkiyle karşı karşıya olacaksınız. İşte bu adımlardan bazıları:

e-mail pazarlama

1.) Okuyucularınızı tanıyın:

E-maillerin gönderimlerine başlamadan önce hedef grubunuzu tanımlamak isteyebilirsiniz. Birkaç e-bülten gönderiminizden sonra hem müşterileriniz sizi tanıyacak, hem de onların bültenleriniz üzerinde yapmış olduğu tıklamalarla kullanıcılarınıza hangi konuda bültenler ya da kampanyalar göndereceğiniz konusunda detaylı bilgilere de sahip olacaksınız. Örneğin; endüstri haberleri, pazarlama trendleri, ürün bilgileri veya özel teklifler gibi.

2.) Amacınızı Belirleyin:

İlk maddedeki ipucunu uyguladıktan sonra artık kiminle, nasıl iletişime geçebileceğinizi bilerek bilinçsizce kullanıcılarınızla iletişime geçmek yerine e-mail pazarlamasının ana hatlarını belirliyor olmalısınız. Göndermek istediğiniz kampanyaların amacının e-mail ile tüm kullanıcılarınızla aktif olarak iletişime geçmek olduğunu unutmamalısınız. Örneğin; Bu kitle için ne gibi faydalı bilgiler sağlayabilirim, bu kitle e-bültenlerimde benden tam olarak ne duymak ya da görmek istiyor gibi.

E-mail gönderimleriyle kullanıcılarınızla iletişime geçebiliyor olmanız, sizin onlara ne gibi içerik gönderebileceğiniz hakkında bilgi veriyor olacaktır. Eğer ne hakkında gönderim yapacağınızdan emin değilseniz de gönderilecek e-mailin içine içerikle birlikte amacınızı yazan kampanyanızı gönderin.

E-bülten gönderimlerinin en önemli parçası ise gönderdiğiniz içeriktir. İçerikte mutlaka okuyucularınıza onlara özel kişiler olduklarını hissettirin ve gönderdiğiniz içeriklerin gerçekten okuyucularınız için faydalı olacağını düşünerek gönderimlerinizi yapın.  (Yararlı ipuçları ve püf noktaları, araştırmalar ve anketler, özel teklifler ve özel kuponlar gibi gönderimler yapabilirsiniz.) Birçok kişi her gün e-mail bombardımanına uğradığından bültenlerinizi kısa tutun. Eğer uzun bir makale, görsel veya video gibi detayları da eklemek isterseniz, sadece bültenin başlığını veya kısa bir özetini koyarak web sitenize okuyucularınızı yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde de okuyucularınız hızlıca istedikleri bilgileri okuyarak, ilgilenmedikleri bilgileri hızlıca atlayabilirler.

E-mailin pazarlamadaki etkisini anlayıp yeni başlayanlar için konulabilecek bazı hedefler şu şekilde olabilir: Önümüzdeki yıl içerisinde  %20 oranında kullanıcı sayısını artırmak, web sitenize ve sosyal medya hesaplarınızdan size ulaşmak isteyen kullanıcıların detaylarını toplamak için form oluşturmak, gönderdiğiniz içeriklerle de bu sayıların ne kadar doğru orantılı olduğuna bakılarak online satışınızı raporlarla ölçümleyerek başarınızı ölçmek.

3.) Hedeflerinizi Sıralayın:

Önceden belirlemiş olduğunuz hedeflere bakarak pazarlama planınızın ne kadar başarılı olup olmadığını değerlendirebilirsiniz. Hedefler değişebilir, ilk yıl sadece müşteri kazanımına ve klik oranını artırmayı hedefleyebilirsiniz. İkinci yıl ise amacınızı online satış ve tekrardan kullanıcılarınızı satışa odaklamak için ne gibi havuçlar koyabileceğinizi düşünerek hedeflerinizi değiştirebilirsiniz. Eğer aklınızda hala daha bir fikir oluşmadıysa ilk olarak amacınızı, ulaşmak istediğiniz hedefi ve bu hedefinizi nasıl ölçümleyeceğinizi yazarak başlayabilirsiniz.

4.) Ne sıklıkla gönderim yapacağınızı belirleyin:

Her ay mutlaka kullanıcılarınıza ilgilerini çekecek bir içerik gönderin. Söyleyecek gerçekten yararlı bir bilginiz yoksa bir ay atlayıp, sonraki ay hem sizi unutmamaları, hem de sizi spam klasörüne taşımamaları için gönderiminizi yapın. Bu hedefler doğrultusunda, belirli ürün veya hizmet sunacağınız kampanya içeriğinin sıklığını ve zamanlamasını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Ürün veya hizmetlerinizle ilgili o haftaya özel indirimler yapmak istiyorsanız, her hafta kampanyanızı göndererek Cuma akşamı biteceğini belirtip bir zaman verebilirsiniz. Bu şekilde özel indirimler sağlayarak kullanıcıların alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

5.) İş Programı Oluşturma:

İlk iki maddeyi ve üstteki maddeleri uygulamaya başladığınızda zaten e-mail ile iletişimi çok iyi ve verimli bir şekilde yapıyorsunuz demektir. Yapmanız gereken tek şey; gönderilecek olan e-bültenlerinizde ne gibi ürün veya hizmetten bahsedeceğinizi planlamak ve gönderilecek kampanya planlarınızı doğru ve zamanında da gönderilmesi için takviminize eklemek. Örneğin; 1. Gün: Gönderilecek bültenlerdeki içerik hakkında fikirlerinizi ve bu konuya uygun resimleri not edebilirsiniz. 2. Gün: Gönderilecek olan her içeriğin ne hakkında olacağını düşünüp, bununla ilgili resimleri bir dosyada toplayabilirsiniz. 3. Gün: E-mail kampanyalarınızı sağlıklı olarak yürütebileceğiniz bir altyapının olması çok önemli. Bu altyapıda kampanyalarınızın son halini oluşturarak yazım hataları veya vermek istediğiniz mesajla ilgili bütün detayları bu altyapıdan değiştirebilirsiniz. İstediğiniz gibi bir içeriğe sahip olduğunuzu düşünerek önceden oluşturmuş olduğunuz gruba test e-maili atabilirsiniz. Bu sayede de içeriğinizde bütün hataları görebilirsiniz. 4. Gün: Aklınızda soru işareti kalmadan kampanyalarınızı rahatlıkla gönderimini yapabilirsiniz.

Bu maddeleri oluşturduktan sonra e-mail pazarlama planı için ne kadar süreye ihtiyacınız olduğunu ve nasıl bülten oluşturabileceğinize dair bütün adımları artık biliyorsunuz.

Yazar hakkında

H. İbrahim BATIBEYİ

H. İbrahim BATIBEYİ

Çok okur, çok gezer, çok yazar.

Bir Yorum Ekle

WhatsApp WhatsApp