Anasayfa > Felsefe > Fıçıda Yaşayan Filozoftan Akıl Dolu 5 Hikaye!
Felsefe

Fıçıda Yaşayan Filozoftan Akıl Dolu 5 Hikaye!

“Gölge etme başka ihsan istemem” sözünün sahibi Diyojen’den akıl dolu 5 hikaye ile karşınızdayız.

Milattan önce 402 yılında Sinop’ta doğan Diogenes, medeniyeti reddeden ve kimine göre absürt olarak algılanabilecek davranışlarına rağmen Büyük İskenderin bile saygısını kazanan, nam salmış bir filozoftur. Diogenes’ den ders niteliğinde, üzerinde düşünülmeye değer 5 yaşanmış hikayeyi sizlere aktarıyor olacağım.

Ömrünün önemli bir kısmını bir fıçının içinde geçiren ve 2-3 eşyası dışında hiçbir şeyi bulunmayan bir adamdan bahsediyorum. Günümüz akımlarından biri olan Minimalizm’ i M. Ö 400’lü yıllarda doruk noktasında yaşayan Diyojen, yaşam felsefesiyle kişinin özgürlüğünün isteklerinin terbiyesi vasıtasıyla kendi içinde yaratabileceğini savunuyor.

1. Diyojen; “Çok İyi Efendilik Yaparım”

Diyojen

Diogenes ‘in hayattaki dönüm noktalarından biri olan olayda Ege denizinde bir gemide seyahat ederken korsanlar tarafından kaçırılmasıdır. Kötü niyetli korsanlar Diogenes ‘i ve diğer kaçırdıkları insanları köle olarak satmak için Girit adasına götürür. Satılmadan önce kölelere en iyi yaptıkları iş sorulur. Bütün köleler sırasıyla “Çok güzel tarla sürerim.”, “En iyi silahı ben yaparım.” gibi söylemlerde bulunur. Sıra Diogenes ‘e gelir ve Diogenes der ki;

“Çok iyi efendilik yaparım, beni efendisi olarak almak isteyen varsa gelsin.”

Bunun üzerine Xenedianes isminde varlıklı bir adam sözünden etkilenmiş olsa gerek, onu çocuklarını eğitmesi için satın alır. Bundan böyle Diyojen bu olayla beraber ömrünün geri kalan yıllarını Yunanistan’ın Korint şehrinde geçirecektir.

2. Diyojen; “Gölge Etme, Başka İhsan İstemem”

Diyojen

Çocuklarını eğitmesi için Xenedianes’e satıldıktan sonra, Yunanistan’ın Korint şehrinde Diogenes ‘in başından geçen önemli olaylardan biri de Büyük İskender ile, İskender henüz 18 yaşında iken karşılaşması olmuştur. İskender’in babası olan Kral 2. Philip, Yunanistandaki Korint şehrini fethedince Kral Philip ve oğlu İskender şehirde turlamaya çıkar;

Bütün yağcılar kral ve oğlunu selamlamak için birbiriyle yarışırken, İskender’in dikkatini yerde umursamaz bir şekilde güneşlenen yaşlı adam çeker. Bu yaşlı adam Diyojen ‘in ta kendisidir. Aralarında şu şekilde bir konuşma geçer;

İskender: “Benim kim olduğumu biliyor musun? Ben İskenderim!”

Diogones: “Ben de Diyojenim”

İskender: “Nasıl olur da bana selam vermezsin? Ben Makedonya Prensiyim.”

Diogones: “Sen benim esirimin esirisin. Sana neden selam vereyim ki?”

İskender: “Ne demek istiyorsun?”

Diogones: “Bak ben nefsimi kendime esir ettim. Hiçbir Dünya malında gözüm yok. Nefsimin istediği hiçbir şeyi yapmıyorum. Oysa sen, nefsine esir olmuşsun. Gözün güç, altın, para ve toprakta.”

İskender: “Böyle konuşuyorsun ama benden hiç korkmuyor musun?”

Diogones: “Sen nesin? İyi misin? Kötü müsün?”

İskender: “İyiyim tabi ki.”

Diogones: “Neden iyi bir şeyden korkayım ki?”

İskender, Diyojenin adını daha önce de duymuştu. Ama bu kadarını beklemiyordu.

İskender: “Sevdim seni, dile benden ne dilersen”

Diogones: “Güneşimi kapatıyorsun. Gölge etme, başka bir şey istemem.“

Bunun üzerine dünyanın en güçlü adamının oğlu olan İskender, yanındakilere döndü ve dedi ki; “Eğer İskender olmasaydım, Diyojen olmak isterdim.”

3. Diyojen; Ben Veririm

Kuşkusuz ki Diogenes; felsefe tarihinin kendi döneminde, hazır cevaplılık konusunda rakipsizdi. Kendine has zeka ve espri tarzıyla, karşısındaki kişinin kim olduğunu kanıksamadan ayar ediyordu.

Diogenes bir gün yolda giderken onun tam karşısından yürüyen iyi giyimli, soylu ve boynunda mücevherler dolu bir adamla karşılaşır. Şüphesiz ki birinin yol vermesi şart olmuştur. Diogenes ‘in umursamazca yolda yürümesine sinirlenen adam  Diogenes’e bakar ve bağırır – “Ben beş para etmez bir serseriye yol vermem!”

Bunun üzerine Diyojen, – “Ben veririm” der ve köşeye çekilip adama yol verir.

4. Diyojen; “Hangi kemiklerin babanıza, hangi kemiklerin kölelere ait olduğu belli değil.”

diyojen

Filozof Diogenes ‘in  yaşam tarzı bir çok insana ilginç gelirdi fakat ona saygı duyan Büyük İskender, onun bilgeliğinden çoğu zaman faydalanmak istemiştir.

Bir gün Diyojen bir kemik yığınını karıştırır. Kafile halinde gezen Büyük İskender, diyojenin kemikleri karıştırdığını görünce kafilesini durdurur ve atından inerek filozofa doğru yaklaşır. Kemikleri neden böylesine kurcaladığını merak eden İskender, filozofa  ”Ne arıyorsun?” diye sorar. Filozof cevap verir:

-Babanızın kemiklerini aramaktayım fakat bulamıyorum. Hangi kemiklerin babanıza, hangi kemiklerin kölelere ait olduğu belli değil. 

5. Diyojen ve çanak

diyojen

Diogenes başından bir çok olay geçmiş, esir olarak bile satılmış bir filozoftur. Hayatının büyük bir kısmını oldukça fakir birisi olarak yaşamış ve bu yaşam tarzını benimsemiştir.

Var olan tüm serveti; dayanmak için sopası, yanında taşıdığı erzak torbası ve bir tanede tastır.

Bir gün bir çocuğunun eliyle su içtiğini görür ve yanında taşıdığı çanağında aslında gereksiz bir eşya olduğunu düşünerek atar. Bu şekilde de eşyalar olmadan da yaşanabileceğini herkese gösterir.

 

kaynak

Yazar hakkında

H. İbrahim BATIBEYİ

H. İbrahim BATIBEYİ

Çok okur, çok gezer, çok yazar.

Bir Yorum Ekle

WhatsApp WhatsApp