Anasayfa > Yaşam > Alyans Seçmenin Püf Noktaları!
Yaşam

Alyans Seçmenin Püf Noktaları!

Kabul edelim ki aşkın ve bağlılığın simgesi olarak bir ömür boyu takacağın doğru alyansı bulmak çok da kolay bir iş değil. Çünkü binlerce model arasından müstakbel eşinle ortak zevkinize hitap eden en güzel alyansı bulmaya çalışacağın gibi aynı zamanda satın alacağın yüzüğün kullanışlı olması ve ellerine de yakışması gerekiyor. Hemen karamsarlığa kapılma öyle! Alyans seçmenin bazı püf noktaları var ve ben seninle bunların hepsini paylaşacağım bu yazımda. Zaman kaybetmeden başlayalım mı?

Alyans Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Müstakbel eşinle birlikte uzun yıllar takacağınız alyansı seçerken ortak zevkinize hitap eden modellere bakmalısınız. Bunun için ayrı ayrı kadın ve erkek versiyonları olan çift alyanslar imdadınıza yetişebilir. Çünkü ikili set halinde satılan çift alyanslar kadın ve erkek yüzüğü olarak kişiselleştirilmiş modeller olarak karşımıza çıkar.

Genellikle alyans setlerinde gelin adayları için bol taşlı ve desenli yüzükler, damat adayları için ise taşsız, sade modeller yer alır. Birbiriyle uyumlu ama farklılaşmış çift alyanslar sayesinde, damatlık ve gelinlikte yakalayacağınız uyumu alyanslarınıza da taşıyabilirsiniz.

Hem kullanım kolaylığı sunan hem de şık görünen bir alyans seçerken, öncelikle yüzüğün hangi materyalden ve ne renk olacağına karar vermelisin. Daha sonra alyansın ergonomik olmasını da göz önünde bulundurmalı, parmağını sıkacak ve terletecek kadar kalın olmayan, hafif ve rahat modelleri tercih etmelisin.

Uzun yıllar hayatının her alanında, çalışırken, uyurken, spor yaparken kullanacağın alyansının, parmağındaki kan akışını kesecek kadar dar, aynı zamanda parmağından düşecek kadar da geniş olmamasına dikkat etmelisin.

Parmağına temas eden yüzüğün iç yüzeyinin seni rahatsız edecek şekilde desenli olması, parmağını tahriş edebilir. Ayrıca bu tarz fazla girintili çıkıntılı ve taşlı modellerin, ellerini her yıkamada içerisine sabun artıkları dolması da kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca düz ve sade modelleri tercih etmen günlük kullanımda da işini kolaylaştıracaktır.

Alyansını, giyim tarzını ve yaşını yansıtacak ve modası hiç geçmeyecek modeller arasından seçmeye de dikkat etmeni öneririm. Eğer resmi kıyafetler giymeni gerektiren bir işin yoksa ve spor bir tarza sahipsen, tercihini düz, fazla deseni ve taşı olmayan sade modellerden yana yapabilirsin. Özel bir geceye katılman gerektiğinde de tek taşını alyansınla birlikte kullanarak, ışıldayabilirsin.

Altın alyans alırken fiyatının sadece gram ağırlığına göre değişmediğini, yüzükte kullanılan taşların çeşidinin ve işçiliğinin de önemli bir etken olduğunu bilmelisin. Yüzüğünü seçmeden önce iyi bir fiyat araştırması yapman önemlidir.

Altın Alyans Kaç Ayar Olmalı?
Eğer müstakbel eşinle birlikte alyans tercihinizi altından yana yapacaksanız, altının hangi ayarda olduğu yüzüğün dayanıklılığı açısından önem taşır. Uzun yıllar kullanacağın için alyansın sağlam olmalıdır.

Bu nedenle en fazla seçeneğe sahip olan 14 ayar altın alyans modellerini rahatlıkla tercih edebilirsin. Çünkü bu ayardaki altınlar sert oldukları için çizilme ve yamulmaya karşı oldukça dayanaklıdır.

Ancak 14 ayar altın yeteri kadar esnek olmadığı için bu alyanslarda sonradan ölçü değişimi kolayca yapılamaz.

Üreticilerin çok fazla ürün seçeneği sunmadığı 18 ayar altın alyans modelleri de oldukça sağlamdır. Ancak bu ayarda genelde sade ve desensiz modeller bulabileceğini unutmamalısın.

Eğer 22 ayar bir alyans satın alacaksan, bu modellerin oldukça esnek olduğunu bilmelisin. Parmağının ölçüsü değişirse kolayca ölçü değişimi yapılabilir. Ancak günlük kullanım sırasında oluşabilecek çizilme ve yamulmalara karşı çok dayanıklı değildir.

24 ayar altın ise saf altına karşılık geldiği ve çok yumuşak bir dokusu olduğu için alyans olarak neredeyse hiç üretilmiyor. Bu nedenle piyasada 24 ayar olduğu belirtilen alyansların büyük kısmının 24 ayar olmadığını göz önünde bulundurmalısın.

Alyans Modelleri Nelerdir?
Alyanslar kullanılan materyale, rengine, desenine, boyutuna göre farklılık gösterir. Özellikle son yıllarda çeşitlilik çok arttığı için alyans alacak yeni evlenecek çiftlerin işleri de hayli zorlaştı diyebiliriz doğrusu.

Pek çok alyans çeşidi içinden seçim yaparken önce yüzüğünün altın, gümüş, platin, titanyum, çelik gibi hangi materyalden olacağını belirlemeni öneririm. Daha sonra eğer altın alyans istiyorsan, yüzüğün hangi renk olmasını istediğine karar verebilirsiniz.

Beyaz, pembe (rose) ya da sarı altın gibi pek çok seçeneğin var. Bunun yanı sıra altına karıştırılan bakırın fazla oranda kullanılmasıyla ortaya çıkan kırmızı altın, sarı ve beyaz altınla birlikte modern tasarımlarda kullanılıyor.

Benzer şekilde altın ile karıştırılırken gümüşün yüksek oranda kullanılmasıyla da yeşil altın ortaya çıkıyor. Fakat yeşil altın alyans almayı düşünüyorsan, alyansın içerisindeki gümüş miktarının fazla olmasından dolayı, yüzüğün ileride kararma yapabileceğini de göz önünde bulundurmanı öneririm.

Son dönemlerde yaygın olarak üretilen beyaz ve sarı altının kullanıldığı çok fazla çift renkli alyans seçeneği olduğunu da unutmamalısın.

Alyans tercihini, desensiz, ince ve sarı altın gibi klasik bir modelden yana yapabileceğin gibi, üzeri taşlı ya da desenli gümüş modeller arasından da yapabilirsin. Genellikle sarı rengi tercih edilen bombeli alyanslar klasiklerden vazgeçemeyen çiftlerin ilgi gösterdiği modeller arasında gelir. ‘Bombeli alyans kullanışlı mı?’ diye sorduğunu duyar gibiyim. İnce bombeli alyansların kalınlara göre çok daha kullanışlı olduğunu belirtmeliyim hemen. Çünkü kalın alyanslar her ne kadar göz zevkine hitap etse de ince alyanslara göre parmağını daha fazla terletip, daha fazla ağırlık yaratır. Ayrıca parmağının hareket kabiliyetini de engelleyebileceğini göz önünde bulundurmalısın.

Eğer gümüş alyans düşünüyorsan, düz, bombeli, desenli, taşlı pek çok modelin seni beklediğini bilmelisin. Ancak gümüş yüzüğün kararma yapabileceğini ve zaman zaman parlatarak bakım yapman gerektiğini de unutmamalısın. Klasik modeller yerine daha modern bir alyans düşünüyorsan, çelik alyans çeşitleri de senin için uygun olabilir. Çelik, dayanıklı ve paslanmaz bir metal olduğu için kolay kolay çizilmez, uzun yıllar kullanım imkanı sunar. Ayrıca gümüş gibi kararma da yapmaz.

Doğada bulunan en parlak ve sağlam metallerden biri olan platin ise oldukça serttir ve işçiliği zordur. Bu yüzden platin alyans kuyumcularda çok fazla bulunmaz ve olanların fiyatları da oldukça yüksektir. Altına göre daha ağır olan platin alyanslar, sağlam yapısı nedeniyle yamulma ve çizilmeye karşı dayanıklıdır.

Koyu gri renge sahip titanyum ise çelik gibi dayanıklı olmasına karşın, alüminyum kadar hafiftir. Oksitlenmeye uğramadığı için kararma da yapmayan titanyum alyans üzerine kaplama işlemi uygulanmaz ama istenilirse gümüş ya da altın parça eklenerek alyansa dönüştürülebilir.

kaynak

Yazar hakkında

H. İbrahim BATIBEYİ

H. İbrahim BATIBEYİ

Çok okur, çok gezer, çok yazar.

Bir Yorum Ekle

WhatsApp WhatsApp